top of page
פסוריאזיס והטבליות הסגולות - Purple Caps

מאת: מיכל אור רודיך - דיאטנית ונטורופטית מומחית לצמחי מרפא ותוספי תזונה. מיכל מאמנת לחיים בריאים יותר, דיאטנית תואר שני בתזונה מהאוניברסיטה העברית נטורופטית מומחית לצמחי מרפא ותוספי תזונה שילוב בין רפואה מערבית לרפואה משלימה.

פסוריאזיס היא מחלה כרונית שמתגברת בגלים....

יש צרור סיבות כשהעיקרית היא סטרס, אבל ישנם גורמים נוספים.

עד שהכרתי את הפרפל ייעצתי לשנות תזונה (שבכל מקרה רעיון טוב...) להשתמש בצמחים מעט מאזנים רגשית ואנטי דלקתיים והרבה אנטאוקסידנטים - לצערי ההצליות היו מאכזבות.

 

כשהכרתי את הפרפל התחלתי לתת אותו במקרים של כאבים ומקרים נוספים של דלקות ובעיות עור. עד שפגשתי בחורה צעירה שהקשקשת וקילופי העור ממש מנעו ממנה לצאת לדייטים.

אחרי חודש התחילה הקלה וחצי שנה אחרי הבחורה זוהרת העור חלק הרבה יותר וגם אם יש התפרצות של הפסוריאזיס היא כמעט לא מורגשת - הדבר שהכי משמח אותי בחיים זה לשמוע שמישהו מרגיש טוב יותר או נראה טוב יותר.

לעדות כפי שהיא כתובה בפייסבוק של מיכל לחצו כאן

 

למי שיש פסוריאזיס - שווה שיקרא הלאה....
מה היא בכלל פסוריאזיס ומה יכול לעורר אותה?

על פניו נראה כי המחלה היא מחלת עור אך האמת היא עמוקה יותר. פסוריאזיס היא חלק מתוך מכלול היוצר חוסר איזון של המערכת החיסונית ובמקרה של פסוריאזיס היא מתחילה לתקוף תאי עור כאילו היו פולש זר.  זאת ועוד, נראה היום כי הנטייה או הפוטנציאל הגנטי לפסוריאזיס קיים אצלנו במטען הגנטי – אשר לעיתים קרובות לא תבוא כלל לידי התבטאות קלינית.

 

מה בכל זאת עלול לעורר את הפסוריאזיס משנתה?

תרופות נגד חום המכילות איבופרופן (כולל אדוויל, נורופן ועוד), תרופות לטיפול בתעוקת לב כמו בטא בלוקרים או מעכבי ACE המשמשים לטיפול ביתר לחץ דם (דוגמאות לתרופות מקבוצות אלה: פרופנולול, טימולול, נורמלול, אפונורם, קרדילוק דרלין ועוד) התרופות המצויינות לא בהכרח גורמות להתפרצות פסוריאזיס אך יש לשקול את נטילתן אם יש סיפור משפחתי של פסוריאזיס. בנוסף יכולים גם שינויים הורמונליים כמו בגיל ההתבגרות ובמנופאוזה לתרום להתפרצות פסוריאזיס.


רבות נאמר על מזג אויר, זיהום אויר, ובעיקר לחץ נפשי שמעלים בצורה משמעותית את הסטרס האוקסידטיבי – כלומר את רמות החשיפה לחימצון יתר של חומרים ותאים בגוף ולהפר בכך איזון תהליכים טבעיים. לעיתים, באנשים מסויימים תפרוץ פסוריאזיס על רקע דלקת מפרקים וחשוב לאבחן ולטפל במקביל בכדי להגביר את ההחלמה ובעיקר למנוע כאב מיותר.


הטיפול הקונבנציונאלי המערבי בפסוריאזיס בנוי ממספר שיטות ושלבים.

השלב הראשוני הוא טיפול חיצוני. תחילה במשחות וקרמים המעניקים לחות גבוהה ומטרתם העיקרית היא למנוע גירוי וגרוד ובהמשך משחות אנטי-דלקתיות מסוגים שונים כולל משחות סטרואידים אשר מטרתם היא כבר טיפולית יותר, בעיקר בגורם הדלקת.

השלב השני יכול להיות טיפול באור – בארכי גל ספציפיים, עפ"ר במרפאות העור בבתי החולים
ולבסוף טיפול תרופתי סיסטמי – כלומר טיפול שעובד על הגוף מבפנים. החל מסטרואידים שונים ועד לתרופות קשות יותר כמו מתוטרקסט שהיא תרופה כימותרפית לטיפול בדלקות מפרקים ולטיפול בפסוריאזיס והיא נחשבת כבעלת פרופיל בטיחות בינוני עקב תופעות הלוואי וההגבלות בשימוש.


מה תפקידם של צמחי המרפא ותוספי התזונה בטיפול במחלה כרונית כמו פסוריאזיס?
כשפונים לתזונה הנכונה או המתאימה יותר, יש לקחת בחשבון מכלול של דברים – האם הפסוריאזיס קשה או בינונית או דווקא חריפה.

מתי היא מציקה יותר.

 

יש להבין אם יש ברקע סוכרת, לחץ דם גבוה, סטרס או דיכאון. האם יש מחלות זיהומיות בעבר הרפואי ובעיקר האם יש תהליכים דלקתיים נוספים בגוף. הרכב התפריט והצמחים יהיה מותאם יותר בהתיחס לכל המרכיבים – כלומר ספציפי יותר למטופל עצמו.


מהניסיון והידע שלי כתזונאית וכמומחית לצמחים ותוספי תזונה

השילוב של תפריט נכון יותר, צמחים בעיקר להרגעת הסטרס וטיפול בגורמי הדלקת יחד עם טיפול בים המלח, שכישראלים הוא מאוד נגיש לנו, הניב תוצאות סבירות אך לא יותר מידיי טובות – עד שגיליתי את הכמוסות הסגולות – purple caps של ביהיפ, המיוצרות בארה"ב ונמכרות על ידי מפיצים מורשים, חלקם תזונאים ואנשי מקצוע.

מה יש בכמוסות אלה וכיצד הן יכולות לתרום לטיפול ולהחלמה לפחות חלקית?

הרכיב החשוב אך לא היחידי בכמוסות היא תמצית מיוחדת של הצמח אונקריה טומנטוזה הנקראת גם cat’s claw (לא צפרני חתול שאנחנו מכירים בארץ, אלא צמח מהאמזונס שקוציו נראים כצפרני חתול והוא משמש מאות שנים כצמח אנטי דלקתי, אנטי סרטני, אנלגטי ועוד).

 

רכיבים ספציפיים בתמצית אחראיים על הגנת התא מפני חימצון יתר ובנוסף על תהליך זיהוי "תקלות" (בשל חימצון או נזק כימי אחר) על גבי הDNA. הזיהוי שנעשה מעורר את הגוף להפריש חלבונים שיגדירו את התקלה וחלבונים נוספים שיתקנו אותה – בשרשרת ארועים מופלאה יודע הגוף לתקן את עצמו – אם רק נגיש לו את הכלים הנכונים.

תמצית האונקריה יכולה להחליף פעילות ספציפית של חלבונים וחומרים אחרים בגוף שלנו שניזוקו מקרינת השמש, מקרינה כמו בצילומים ובדיקות רפואיות ומרעלים נוספים שאנו חשופים להם על בסיס יומי. כלומר שהאונקריה יכולה להגן על העור מנזקי שמש (כפי שהוכח במחקרים קליניים בשנות השמונים והתשעים). לסייע באיזון ובניטרול הרדיקלים החופשיים שנוצרים בשל הקרינה הלא בריאה של השמש, או בשל תהליכים מוגברים בתוך הגוף עצמו (מחקרים קליניים ופרמקולוגיים העוסקים ב אונקריה טומנטוזה בתיקון DNA ).


בפרפל ישנן תמציות של רימון, גזר שחור, היביסקוס ואוכמניות, אשר יחד עם האונקריה מהוות מכלול אנטיאוקסידנטים יעיל במיוחד בהפגת דלקת קיימת ובהפחתת תהליכים דלקתיים ותהליכי פירוק לא רצויים.


דלקת היא אמנם תהליך טבעי של הגוף אך היא יוצאת מאיזון וסוחפת אליה תאים ונוזלים שיחד עם הרדיקלים החופשיים (לעיתים מתוך תהליכי פגיעה של תרופות שאנחנו נוטלים) גורמים לנזק שלא מאפשר שיקום טבעי ויש צורך להתערב ולהפסיק את הסחרור.תהליכי דלקת כאלה יכולים להיות מקור לכאבי גב בפריצת דיסק, דלקת בגיד, אלרגיה ואף תרשת עורקים ובמקרה של פסוריאזיס ודלקות מפרקים – מקור לכאב, לגרוי בלתי פוסק, נפיחות ואדמומיות.


הסיוע של תמצית האונקריה לתהליך הורדת קצב יצור התאים החדשים בעור פסוריאטי הוא ההתערבות ברמת שיעתוק החומר הגנטי ומכאן איזון תהליך יצירת התאים הבריאים. כאשר מעגל יצירת התאים בקצב גבוה במיוחד מופרע – הרי שיש לגוף אפשרות לטפל בנגעים עצמם בהצלחה גבוהה יותר.


איזון התאים מתאפשר בעזרת האונקריה בעיקר המאפשרת את הפחתת הדלקת והריפוי. יש לזכור שהרדיקלים החופשיים באים גם מתוך תהליך טבעי – תהליך הנשימה בתא אך חשיפה לגורמי סיכון (כמו תרופות, קרינה, אויר מזוהם וכד') מעמידים את הגוף שלנו במבחן כל הזמן ולכן חשוב לדעת ולזכור שמדובר לא על אירוע חד פעמי אלא על תהליך ושמירה על הבריאות הוא דבר מתמשך ולא חד פעמי.....

הכמוסות הסגולות מכילות גם ויטמין D החיוני בטיפול בפסוריאזיס, ויטמין A ואבץ החיוניים בכלל בהחלמתו ובריאותו של העור ומרכיב נוסף שהשילוב שלו בכמוסה הוא ייחודי וחשוב היא הפרוביוטיקה. הפרוביוטיקה היא תערובת חיידקים חשובים להגנה ולתמיכה במערכת העיכול ומערכת החיסון. כאשר המעי שלנו מאוזן ובריא יותר הוא יכול לספור ביתר יעילות את המרכיבים מתוך המזון ותוספי התזונה שאנו צורכים. בנוסףהוא מסייע בהרחקת פטריות, וירוסים וחיידקים המחלישים את המערכת החיסונית.


כך שהסיבה, שאני מוצאת, לשימוש בכמוסות הסגולות נוח ויעיל בעיקר בפסוראיזיס ופסוריאזיס המשולבת עם דלקת מפרקים או סוכרת, כולסטרול גבוה ויתר לחץ דם, היא בעיקר השילוב הייחודי של ויטמינים מינרלים צמחים מובילים ופרוביוטיקה. כך למשל ניתן לקחת 2-4 כמוסות ביום בהתאם לצורך ולא 6 או 7 כמוסות שונות פעמיים ביום (אבץ לחוד, וטמין D לחוד, ויטמין A לחוד, אנטיאוקסידנטים לחוד, מאזני לחץ דם וסוכרת לחוד וצמח אנטי דלקתי לחוד).


האונקריה - אוניה דה גאטו, ציפורני החתול.

bottom of page